Nytt partnerskap IUC Syd – LUGI Handboll

LUGI Handboll är en av Sveriges största handbollsföreningar och ser som sin uppgift att utbilda både på och utanför plan för bra sportsliga resultat och för att samtidigt ta ett socialt ansvar för sina unga spelare.

LUGI och IUC Syd har flera verksamhetsområden som tangerar varandra. Vi jobbar till exempel båda med att väcka ungdomars intresse för studier och framtida yrkesval och vi jobbar med att stärka affärsnyttan hos våra medlemsföretag genom att visa på samverkansmöjligheter mellan företagen.


Patrik Bengtsson, LUGI Handboll och Joakim Enquist, IUC Syd

Ledarskap och kompetensförsörjning
Våra organisationer kan dra nytta av varandras kunskaper. Det är välkänt att idrotten har byggt upp breda kunskaper inom ledarskap – ett område som är centralt för industrin. Och vi som jobbar med industrins utmaningar när det gäller kompetensförsörjning kan dela med oss av våra erfarenheter av att diskutera framtidsyrken med ungdomarna.

 LUGI är mer än handboll. Vi har ett ansvar som en stor förening i Skåne och vi kan göra samhällsnytta på olika plan. Nu ser vi fram emot att jobba i gemensamma projekt med IUC Syd, till exempel för att få fler tjejer att välja industrin som en framtida arbetsplats. Alla kan inte bli handbollsproffs. Vi vill vara med och skapa en trygg framtid efter handbollen – både för våra tjejer och våra killar. – Patrik Bengtsson, klubbchef för LUGI Handboll

Vill du veta mer om partnerskap med IUC Syd? Kontakta Camilla Dahlin, IUC Syd: , 0761-85 81 68

Dela via

FLER NYHETER SOM DU KANSKE GILLAR

Alla

Automation & produktionskompetens - två checkar att söka senast 30 september

Förbered ditt företag och dina medarbetare Med automationschecken kan du få stöd att rusta ditt företag inför framtida investeringar i…

22 april, 2024 — Lästid 2 min

Alla | IUC Kompetens | IUC Medlem

Roligt besök hos vårt medlemsföretag Scandi Candy

Medlemsföretaget Scandi Candy gav oss på IUC Syd nöjet att besöka fabriken och följa arbetsprocessen. Scandi Candy, godisfabriken som drog…

6 september, 2021 — Lästid 1 min

Alla | IUC Medlem

Teknikworkshop - bra modell för ny kunskap och kontakter

Störst nytta när flera från vårt företag är med i samma workshop. Ny forskning och ny teknik ska nå ut…

10 juni, 2021 — Lästid 1 min

IUC Medlem

Svedala kommun – ett gott exempel på hur ett kommunmedlemskap kan utformas

Ett kommunmedlemskap hos IUC Syd kan se olika ut, beroende på vilka frågor som står i fokus i den aktuella…

13 februari, 2023 — Lästid 2 min