Nytt partnerskap IUC Syd – LUGI Handboll

LUGI Handboll är en av Sveriges största handbollsföreningar och ser som sin uppgift att utbilda både på och utanför plan för bra sportsliga resultat och för att samtidigt ta ett socialt ansvar för sina unga spelare.

LUGI och IUC Syd har flera verksamhetsområden som tangerar varandra. Vi jobbar till exempel båda med att väcka ungdomars intresse för studier och framtida yrkesval och vi jobbar med att stärka affärsnyttan hos våra medlemsföretag genom att visa på samverkansmöjligheter mellan företagen.


Patrik Bengtsson, LUGI Handboll och Joakim Enquist, IUC Syd

Ledarskap och kompetensförsörjning
Våra organisationer kan dra nytta av varandras kunskaper. Det är välkänt att idrotten har byggt upp breda kunskaper inom ledarskap – ett område som är centralt för industrin. Och vi som jobbar med industrins utmaningar när det gäller kompetensförsörjning kan dela med oss av våra erfarenheter av att diskutera framtidsyrken med ungdomarna.

 LUGI är mer än handboll. Vi har ett ansvar som en stor förening i Skåne och vi kan göra samhällsnytta på olika plan. Nu ser vi fram emot att jobba i gemensamma projekt med IUC Syd, till exempel för att få fler tjejer att välja industrin som en framtida arbetsplats. Alla kan inte bli handbollsproffs. Vi vill vara med och skapa en trygg framtid efter handbollen – både för våra tjejer och våra killar. – Patrik Bengtsson, klubbchef för LUGI Handboll

Vill du veta mer om partnerskap med IUC Syd? Kontakta Camilla Dahlin, IUC Syd: , 0761-85 81 68

Dela via

FLER NYHETER SOM DU KANSKE GILLAR

Alla | IUC Medlem

Teknikworkshop - bra modell för ny kunskap och kontakter

Störst nytta när flera från vårt företag är med i samma workshop. Ny forskning och ny teknik ska nå ut…

10 juni, 2021 — Lästid 1 min

Alla | IUC Medlem

Se IUC Syds fjärde industrifika

Så har skånska näringslivet utvecklats under coronakrisen Möt Rasmus Roos, VD Sparbanken Skåne, Johan Wessman, VD Øresundsinstitutet och Joakim Enqvist…

7 juni, 2021 — Lästid 1 min

Alla | IUC Kompetens | IUC Lab | IUC Medlem | IUC Projekt | Övrigt

Fullspäckat utbud från IUC Syd under 2021

Industrifika, nätverk, projekt – utvecklas tillsammans med oss! Under 2020 lärde vi oss att världen förändras snabbare än vi kunnat…

10 maj, 2021 — Lästid 1 min

Industriarbetare

Alla | Övrigt

Camilla Dahlin kommenterar utvecklingen för skånsk industri

Företagen har mött årets utmaningar med mycket kreativitet och en vilja att ställa om. Camilla Dahlin, V vd IUC Syd…

10 juni, 2021 — Lästid 1 min